تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر
کد مطلب: 1890 |
تاریخ انتشار: 
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393
ساعت:10:23
|
تعداد بازدید: 4352

 

طی سال‌های اخیر سرعت تحولات در حوزه‌های مختلف مالی، اقتصادی، فناوری و... جهان افزایش یافته است.
برترين تحـول‌آفـرينــان ربـع قـرن اخيـر
25
سال پیش نسبت به اکنون، در بازارهای مالی تعداد بسیار کمتری شرکت وجود داشت، شرکت وال مارت هنوز جزو 500 شرکت بزرگ آمریکایی قرار نگرفته بود، شبکه اینترنت در مراحل اولیه شکل‌گیری خود قرار داشت، تنها 4 شرکت آمریکایی درآمد سالانه بیش از 50 میلیارد دلار داشتند و اکنون بیش از 50 شرکت این کشور از جمله اپل، مایکروسافت، آمازون و گوگل چنین درآمدی دارند و کمتر کسی از تجارت الکترونیک یا خدمات الکترونیکی مالی اطلاع داشت. تحولات سال‌های اخیر به راستی دنیا را دگرگون کرده و در این میان افرادی بوده‌اند که تاثیری عمیق و انقلاب‌گونه بر دنیای تجارت، خدمات مالی و اقتصاد جهان گذاشته‌اند. این افراد کسانی هستند که خوب یا بد، اثراتی بی مانند بر صنایع و بخش‌های مختلف اقتصاد جهان بر جا گذاشته‌اند و بسیاری از ساختارها را تغییر داده‌اند.
خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی در سالروز تاسیس خود (این خبرگزاری در سال 1989 تاسیس شد)، فهرستی از 25 شخصیت تاثیرگذار بر جهان تهیه کرده و در آن به معرفی این افراد و تاثیری که بر صنعت حوزه فعالیت خود داشتند پرداخته است.
در این فهرست افراد در بخش‌های مختلف فناوری، صنعت، خدمات، سرمایه‌گذاری، اینترنت به چشم می‌خورند. در مطلب حاضر افرادی از این فهرست که بیشترین تحولات را در حوزه‌های اقتصادی ایجاد کرده‌اند و میراثی ماندگار از خود به جا گذاشته‌اند ذکر شده است.
ویژگی مشترک تمام این افراد راضی نبودن به وضعیت کنونی خود، تمایل به توسعه فعالیت‌ها و اولویت دادن به تامین نیازهای مشتری به بهترین شکل و بالاترین کیفیت است. اکثر افراد در فهرست اثرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن اخیر خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی آمریکایی هستند، اما با توجه به رشد بالای اقتصادهای نوظهور آسیایی و کند بودن نرخ رشد اقتصادهای توسعه‌یافته و نیز اصلاحات اقتصادی که اقتصادهای در حال توسعه در بخش‌های مختلف اقتصاد خود انجام می‌دهند می‌توان انتظار داشت طی سال‌های آینده بر تعداد افراد اثرگذار در این کشورها افزوده شود.
نکته دیگر اینکه انتخاب نام‌ها در فهرست زیر بر مبنای تاثیر انقلاب گونه‌ای که این افراد بر صنعت حوزه فعالیت خود داشته‌اند بوده است نه ثروت آنها.

استیو جابز
ایده‌پرداز شرکت اپل

استیو جابز از بنیان‌گذاران و مدیرعامل پیشین شرکت اپل در سال 1955 در سانفرانسیسکو به دنیا آمد و در سال 2011 در ایالت کالیفرنیا درگذشت. او تحصیلات خود در دانشگاه رید را رها کرد.
«طراحی، ظاهر چیزها یا آنچه احساس می‌شود نیست، طراحی، نحوه عملکرد است
همانطور که بیل گیتس به تجربه ما از استفاده از رایانه شخصی شکل داد، استیو جابز امکان تجربه استفاده از رایانه همراه و ابزارهای موبایل را برای جهان فراهم کرد. گیتس نحوه کار میلیون‌ها نفر در جهان را تغییر داد و جابز سبک زندگی میلیون‌ها نفر را دگرگون کرد و توقعات جدیدی از کاربرد فناوری در زندگی روزمره به وجود
 آورد.
نبوغ خلاقانه استیو جابز نه تنها صنعت ابزارهای دیجیتالی همراه و محصولات این صنعت را از اساس دگرگون کرد، بلکه در هر حوزه از موسیقی گرفته تا فیلم و گوشی‌های هوشمند تغییراتی انقلاب‌گونه پدید آورد. او برای دیگران مبنایی به‌وجود آورد تا از آن برای نوآوری، خلاقیت، ایجاد و تغییر ابزارها استفاده کنند. استیو جابز به‌دلیل تاثیری که بر زندگی و کار و دنیای ابزارهای ارتباطی دیجیتال گذاشته در صدر فهرست شخصیت‌های تحول آفرین در ربع قرن اخیر قرار گرفته است. او بیش از دیگر شخصیت‌های فهرست با ایده‌هایی که مطرح کرد دگرگونی‌هایی فراتر از شرکت و صنعت خود به وجود آورد
در سال 1977 جابز و دوست او استیو و سنیاک که هر دو به دنیای رايانه علاقه‌مند بودند شرکت اپل را تاسیس کردند. ووسنیاک که یک تکنسین بود به انجام امور فنی پرداخت و جابز مسوولیت بخش فروش را برعهده گرفت. اوایل دهه 1980 جابز با ایده‌ای که از یکی از محصولات شرکت زیراکس گرفت به ساخت نخستین رایانه مکینتاش اقدام کرد.
 این بخشی حیاتی از روندی بود که شرکت اپل را در مسیری مجزا از دیگر تولیدکنندگان رایانه قرار داد. محصولات شرکت اپل به ویژه در چند سال اخیر نقشی تعیین‌کننده در نحوه استفاده مردم از فناوری داشته‌اند. او همواره به ممکن کردن غیرممکن‌ها و پیشرو بودن باور داشت.دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
شهرام هاشمی
20 اردیبهشت 1393
ساعت:15:47
با سلام ممنون ازآموزشهای مفیدتان دکتر جان
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست