تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر
کد مطلب: 1934 |
تاریخ انتشار: 
یکشنبه 18 خرداد 1393
ساعت:00:15
|
تعداد بازدید: 5114

بن برنانکی، آلن گرین اسپن 
روسای پیشین بانک مرکزی آمریکا


آلن گرین اسپن رئیس پیشین بانک مرکزی آمریکا در سال 1926 در نیویورک سیتی به دنیا آمد. بن برنانکی رئیس پیشین بانک مرکزی آمریکا در سال 1953 به دنیا آمد. گرین اسپن فارغ‌التحصیل مقطع دکترای اقتصاد از دانشگاه نیویورک و برنانکی فارغ‌التحصیل مقطع دکترای اقتصاد از دانشگاه ام‌ای تی است.


«من می‌دانم که شما فکر می‌کنید آنچه فکر می‌کنید من گفته‌ام درک می‌کنید اما مطمئن نیستم شما بدانید آنچه شنیده‌اید چیزی نبوده که من منظور داشته‌امآلن گرین اسپن:
«من هرگز در بورس سرمایه‌گذاری نکرده‌ام. علت توجه من به وال استریت یک چیز و تنها یک چیز است و آن اینکه آنچه در وال استریت می‌گذرد بر دولت و کشور تاثیر دارد.» بن برنانکی: واقعیت این است هیچ سمت دولتی در آمریکا به اندازه ریاست بانک مرکزی این کشور بر اقتصاد آن تاثیرگذار نیست. طی ربع قرن اخیر این دو نفر ریاست بانک مرکزی آمریکا را بر عهده داشتند. (البته چند ماه است که خانم جانت یلن جانشین بن برنانکی شده است). در فهرست تاثیرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن گذشته ما این دو نفر را مشترکا در جایگاه دوم قرار دادیم، زیرا نمی‌توان تاثیر آنها را از نقشی که به‌عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا داشتند جدا کرد. دوران ریاست این دو با بحران مالی و رکود اقتصادی سال 2008 از هم جدا می‌شود. در فوریه سال 2006 بن برنانکی جایگزین گرین اسپن شد. او نیز مانند سلف خود از ریاست شورای مشاوران اقتصادی به بانک مرکزی آمد اما برعکس گرین اسپن او قبلا مدتی را در بانک مرکزی مشغول فعالیت بود. تفاوت دیگر آنها این است که قبل از تصدی مقام ریاست بانک مرکزی آمریکا، گرین اسپن در بخش خصوصی مشغول کار بود اما برنانکی فعالیت‌های آکادمیک در دانشگاه پرینستون داشت.
هم گرین اسپن و هم برنانکی هنگامی که بحران مالی و رکود اقتصادی در دوران ریاست شان بر بانک مرکزی آمریکا رخ داد بازارها را مطمئن کردند که نقدینگی کافی به اقتصاد تزریق خواهند کرد و نیز هر دو از ابزار نرخ‌های بهره برای خارج کردن اقتصاد آمریکا از رکود و بحران استفاده کردند و در این مسیر موفق بودند. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا هنوز هم ادامه دارد اما در حال محدود شدن است.


دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست