گفتگو/ چشم اندار شما برای بازار مسکن(بخصوص مسکونی) در سال 94 چیست؟
کد مطلب: 2342 |
تاریخ انتشار: 
شنبه 16 اسفند 1393
ساعت:10:58
|
تعداد بازدید: 5242
بعد از اینکه در هفته قبل نظرات شما همراهان دکتر مانی در مورد فضای مذاکرات را در کنار هم و به صورت مکتوب مشاهده کردیم، این هفته بنا داریم نظرات ارزشمند شما در زمینه بازار ملک را جویا شویم.
با این توضیح و با توجه به اینکه در سالهای 92 و 93 برخلاف نظر طرفداران همیشگی مسکن بازدهی این حوزه مثبت نبود، نظرات و دلایل خود را برای اطلاع و همفکری با سایرین مکتوب فرمایید.
دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
موسي
20 فروردین 1394
ساعت:14:11
به نظر من مسكن هميشه سرمايه گذاراي خاص خودش رو داره كسايي كه انديشه هاي كلاسيك اقتصادي دارند و فقط شعارسان ملك -ملك-ملك است و سرمايه گذاري هاي ملموس و فيزيكي را بيشتر ترچيح مي دهند و در بدترين شرايط به اندازه نرخ تورم رشد مي كنه
هومن
20 اسفند 1393
ساعت:21:1
به نظر من كه البته كارشناس ملك هم نيستم اگر توافق نشه قيمت ملك مثل امسال رشدي در حد تورم خواهد داشت ولي در صورت توافق ملك ارزان تر از امسال خواهد بود. بدليل تخليه حباب ناشي از رشد ارز كه هنوز وجود دارد.
حميد
17 اسفند 1393
ساعت:16:53
تا طرف تقاضا كه مردم طبقه متوسط هستند تحريك نشود رونقي در مسكن ايجاد نمي شود. عموم مردم هم به دليل تورم سال هاي گذشته همچنان قدرت خريدشان پايين مي باشد و نمي توانند به سرعت خود را به شتاب افزايش قيمت ها برسانند. تنها راه رونق واقعي در مسكن به نظر من افزايش قدرت خريد عموم جامعه مي باشد.
مهدی
17 اسفند 1393
ساعت:16:22
همانطور که در این سایت هم قبلاً اشاره شده، عموماً تحلیلها بر این سمت و سو هستند که افزایش قیمت مسکن در سال آینده حداکثر به اندازه تورم خواهد بود که به نظر منطقی میرسد. ولی شاید یک نکته مورد غفلت یا کم توجهی قرار میگیرد که این موضوع مربوط به متوسط شرایط مسکن میباشد و نه همه موارد. مناطق خوب و به اصطلاح بالای شهرها و یا مناطق رو به توسعه کمی با این فرمولها متفاوت رفتار میکنند. با مطالعه کامل و انتخاب درست شاید بتوان در این رکود هم از سود نسبتاً مناسبی بهره مند شد.
کیانفر
17 اسفند 1393
ساعت:11:34
برای سال 94 بطور مفصل بررسی و تجزیه و تحلیل و مقاله ارائه شده که تقریباً همه هم حرف مشترکی داشته اند بدینشرح که در صورت عدم رویدادی که کل اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد ما با رکود و احتمالا دوران پایانی آن روبرو هستیم و اما رکود در کل اقتصاد ما موج میزند و هر روز بیشتر آثار خود را نشان میدهد که در نتیجه میتواند دوره شروع رونق مسکن را به تاخیر بیاندازد.
خرزوخان
17 اسفند 1393
ساعت:11:5
سلام دکترمانی عزیز خسته نباشد . سال دیگه اگر فرض را این بدانیم که همین کژدار ومریز با 5+1 جلو برویم سال خوبی خواهد بود برای پیش خرید چرا که پتانسیل رشد مسکن در سال 95 الی 96 خیلی زیاد می باشد البته باتوجه به افت قیمت در دوسال اخیر و نقدینگی در دست مردم در دوسال آتی
moradi
17 اسفند 1393
ساعت:9:28
با سلام به نظر بنده مسکن در سال 94 هم مانند امسال در رکود خواهد بود چون هنوز اقتصادمان در رکود میباشد و خروج از آن حداقل تا اواخر 94 بطول می انجامد.
علی
17 اسفند 1393
ساعت:8:45
سلام به نظر من قیمت مسکن حداقل تا اواخر سال اینده تغییر نمیکنه چون او اینکه پول توی دست مردم نیست دوم تعدادآپارتمان های خالی زیاده.
شادی
17 اسفند 1393
ساعت:7:44
فاصله بین رکود تا رونق مدتی به طول خواهد انجامید پس به نظر نمیرسه سال اینده شاهد رونق در بازار مسکن باشیم.قیمت ها هم رشدی نخواهند داشت چون بخاطر وضعیت اقتصادی مردم تقاصایی وجود نخواهد داشت . این درشرایط عادی بود ،اگر توافقاتی صورت نگیرد وگزینه های نظامی امریکا مطرح شود که بشدت افت پیداخواهد کرد. اگرتوافقاتی صورت بگیرد رونق بازهم درسال 94نخواهیم داشت و قیمتها در همین محدوده و شاید کمی افت بسته به قیمت دلار همراه باشد
رسول محمودی
16 اسفند 1393
ساعت:22:10
مصاحبه بنده با کارگزاری آگاه: محمودی درباره بازار مسکن بعنوان یکی دیگر از حوزه های سرمایه گذاری می گوید:" بازار املاک همواره مکان کم ریسک برای سرمایه گذاری های بلند مدت بوده است. آنچه تحلیل ها نشان می دهد حکایت از واکنش تاخیری این بازار نسبت به شتاب تغییر قیمت ها یا همان تغییرات تورم نسبت به زمان است (منظور مشتق دوم تغییرات قیمت نسبت به زمان است)." وی افزود:" علت این واکنش تاخیری با نقدشونگی در این بازار ارتباط مستقیم دارد. طی سال 83 تا93 رشد قیمت مسکن به طور متوسط 1000 درصد بوده است. به عبارت دیگر قیمت ملک در سال 93 حدوداً 10 برابر قیمت ملک در سال 83 شده است. این افزایش قیمت تقریباً منطبق با میانگین تورم در این 10 سال است. یعنی تورم سالانه از سال 83 تا 93 بطور میانگین 25 درصد بوده است. حال اگر این تورم را بطور مرکب حساب کنیم خواهیم دید که رشد قیمت مسکن هم در حد تورم بوده است. به عبارت دیگر اگر سرمایه ای طی این 10 سال، سالانه 25 درصد رشد می یافت تقریباً برابر با افزایش نرخ مسکن افزایش یافته بود." در ادامه این کارشناس بازار به رکود بازار مسکن در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت:" از دو سال گذشته شاهد رکود سنگین در بخش املاک هستیم و این رکود حتی باعث کاهش اندک قیمتی هم شده است. این در حالی است که طی سال 92 و 93 جمعاً با تورم عمومی حدود 35 تا40 درصد روبرو بوده ایم ولی جهت تغییرات تورم منفی (کاهنده) بوده است و همین کاهنده بودن جهت تورم باعث عدم سرمایه گذاری مطلوب در بخش مسکن طی دو سال اخیر شده است." ایشان ادامه داد:" با توجه به این مطالب و بررسی گذشته بازار مسکن، در بلند مدت شاهد جبران عقب ماندگی قیمت مسکن از تورم عمومی خواهیم بود. از طرفی باید توجه داشت که هرم سنی هم بتدریج در حال لاغر شدن است و این امر می تواند طرف تقاضا را در بلند مدت با کاهش جزئی روبرو کند. با توجه به مطالب فوق به نظر می رسد مسکن در کف قیمتی خود قرار دارد و تنها ریسک سرمایه گذاری در این بخش متوجه افرادی می شود که با دید کوتاه مدت (1 تا 2 سال) قصد سرمایه گذاری دارند. زیرا ممکن است در کوتاه مدت و تا زمانی که شتاب تغییر قیمت ها منفی است شاهد افزایشی نباشیم. البته با توجه به لاغر شدن هرم سنی جمعیت و کنترلی که بر نرخ ارز می شود، نباید چشم انتظار رشدهای نجومی همچون سال های 90 و 91 بود." محمودی با جمع بندی سخنانش درباره بازار مسکن ابراز داشت:" در کل به نظر می رسد سال 94 و 95 جهت سرمایه گذاری در بخش مسکن مناسب است. علت اینکه دو سال برای سرمایه گذاری در بخش مسکن عنوان شده مشخص نبودن نتیجه مذاکرات هسته ای است. در صورتی که توافق جامع صورت پذیرد انتظار ثبات در بازار تا سال 95 وجود دارد و در این بازه یک ساله سپرده بانکی می تواند محل مناسبی برای سرمایه ها باشد تا بتدریج آثار کاهش ساخت و سازها طی سال 92 به بعد آشکار شود و مجدداً شاهد پیشی گرفتن طرف تقاضا از عرضه در اواسط سال 95 باشیم. اما در صورتی که شاهد شکست مذاکرات باشیم به سبب انتظاری که از مثبت شدن شتاب تورم می رود به نظر می رسد سال 94 می تواند بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در املاک باشد."
ابولفضل
16 اسفند 1393
ساعت:21:59
با سلام قیمت مسکن عوامل زیادی در قیمتش معیار می باشند با شرایط فعلی بازار و نبود پول و وضع خراب اقتصادی و همچنین سود بالای بانکها اجازه نمیده قیمتها بالا برود.میشه
یاسی
16 اسفند 1393
ساعت:21:56
خونه گرون میشه چون من اطمینان دارم مذاکرات نتیجه نخواهد داد پس دلار بالا میره و همه چی بالا میره
پدر امیران
16 اسفند 1393
ساعت:14:11
سلام من فکر می کنم تغییر خاصی حاصل نگردد مگر اینکه توافق حاصل نگردد که باعث بالا رفتن ارز و.... می شود. و عمل اصلی نگه دارنده قیمتهای مسکن فعلا عدم وجود نقدینگی کافی در بازار می باشد.
حميد
16 اسفند 1393
ساعت:12:43
با سود 25 درصدي يا 30 درصدي تضميني كه اين چند وقت اخير در بازار ظهور پيدا كرده است بهترين مانع براي افزايش قيمت مسكن خواهد بود. به طور مثال اگر كسي 100 ميلون در بخش مسكن سرمايه كذاري كند به چه ميزان انتظار دارد كه مسكن در سال 94 گران شود؟ در حالي كه اگر همين 100 ميليون را با سود 30 درصد يا 25 درصد تضميني برايش 25 تا 30 ميلون سود خواهد داشت. مسكن به نظر من در سال بعد هم گزينه مناسبي براي سرمايه گذاري نخواهد بود و سود بانكي و اوراق مشاركت و صندوق ETF و صندوق هاي با درآمد ثابت رقيبي سر سخت براي مسكن خواهند بود. مثالي عرض مي كنم خدمتتان: تورم اگر در سال بعد 20 درصد باشدو سود بانكي هم 22 درصد شما بايد ملكتان حداقل 20 درصد رشد كند تا از تورم جا نمانيد و اگر رشد نكرد و ثايت ماند شما از سود 22 درصدي تضميني هم محروم شده ايد . پس مسكن فقط در جهش هاي بالاي 30 درصدي توجيه سرمايه گذاري داردو آن هم در بازه اي كوتاه مدت.
شروین
16 اسفند 1393
ساعت:12:14
***عوامل افزایش...1-افزایش هزینه ساخت ناشی از نرخ تورم نسبت به سال93...2-نیاز مصرفی جامعه...3-سرمایه گذاری با هدف رهن واجاره بدلیل بهبود نسبت اجاره به ارزش تا محدوده25%....***عوامل افزایش نابرابر در تمام مناطق...1-بحث داغ این ایام یعنی بحث خشکسالی...2-کاهش قدرت خرید جامعه مصرفکننده واقعی و بالطبع گرایش به مناطق حاشیه...***عوامل کاهش ویا ادامه رکود...1-کمبود نقدینگی و کاهش قدرت خرید...2-هدف گذاری تورم تک رقمی برای سالهای آینده و بالطبع سیاستهای لازم یعنی هدایت نقدینگی به سمت تولید و افزایش عرضه و همچنین کنترل نرخ بهره و انتشار اوراق قرضه...3-اتمام پروژه های در دست ساخت و افزایش عرضه هامخصوصا در حاشیه...***نتیجه گیری:1-خروج از رکودو تثبیت قیمتها بین محدوده های فعلی و کمتر از نرخ تورم و حضور خریداران واقعی در جهت تامین نیاز مصرفی مخصوصا در مناطق حاشیه و حضور سرمایه گذاران سنتی با هدف رهن و اجاره در فصولی که به طور سنتی خریداران حضور پررنگتری دارند.
امید
16 اسفند 1393
ساعت:11:57
روند رونق و رکود مسکن در طی سالیان گذشته اینو میگه که هنوز برای جهش قیمت مسکن زوده
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست