گفتگو/تغییر نرخ سود بانکی و بی تفاوتی بازار از دیدگاه شما
کد مطلب: 2407 |
تاریخ انتشار: 
چهار شنبه 16 اردیبهشت 1394
ساعت:10:02
|
تعداد بازدید: 3646

 
با سلام خدمت همراهان همیشگی دکتر مانی
 
این روزها اخبار زیادی در مورد کاهش نرخ سود بانکی میشنویم و میخوانیم. اما یک مساله مهم در بازار این روزها به چشم میخورد.
 
در تمام بازار های جهانی کاهش یا افزایش نرخ سود بانکی کاملا در معاملات و بازارهای آن کشور تاثیر ملموسی دارد. اتفاقی که این روزها در هیچ کدام از بخش های اقتصادی ما به چشم نمیخورد.
 
شما دلیل عمده این بی تفاوتی بازار نسبت به این تغییر مهم را چه میدانید؟
 
به نظر شما دستور شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود سپرده های بانکی در بازار پول موثر تر است یا فشار عرضه و تقاضای واقعی؟
دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
كيانفر
8 شهریور 1395
ساعت:13:41
نظر جديد: بنده اينطور ديده ام كه اقتصاد غير آزاد و دخالتي و دستوري ما مجبور است براي ركود (آنهم ركودي كه مردم آن را حس ميكنند و نه مثلاً بخش نفت)چاره انديشي بكند و لذا احتمال زياد مجبور است براي تحرك مورد نظر قسمتي از نقدينگي را به سمت بازار مسكن سوق دهد كه تلاشهايش نيز ديده ميشود و نيز فعلاً هيچ چيز اقتصادمان را درست شده نميبينم لذا معتقد هستم با اين روند ما باز با موجهاي تورمي روبرو خواهيم شد.
سیروس
25 اردیبهشت 1394
ساعت:11:27
با سلام تحلیل زیر توسط یکی از دوستان تحت نام Amir Amiran در یکی از سایت های بورسی انجام شده , که بنظرم جالب است: مدتی پیش،قبل از قطعی شدن کاهش سودهای بانکی عرض کردیم که امیدواریم سرمایه از بانک ها به سمت بازارسرمایه روانه شود و به سمت بازارهای موازی بخصوص مسکن سوق پیدا نکند.حالا با توجه به گذشت مدتی از زمان تصویب کاهش سود بانکی برخی موارد را کنار یکدیگر گذاشتیم و کمی نگران شدیم.اول اینکه پس از تصویب کاهش نرخ سود شاهد ادامه روند نزولی بازارسرمایه بودیم که کمتر کسی انتظارش را داشت اما میشد احتمالش را درنظر گرفت.دوم احتمال زیاد تصویب وام مسکن 60تا80میلیون تومانی می باشد که به شدت در حال پیگیری است.سوم روند رونق گرفتن بازار مسکن در طی چند هفته گذشته می باشد و افزایش پروانه های ساخت مسکن.چهارمین نکته این است که بخش عمده ای از سرمایه گذاری های نهاد های قدرتمند از قبیل بانک ها و بیمه ها و سرمایه گذاری ها و غیره طی چند سال گذشته در بازار مسکن و ساخت و ساز بوده است که به دلیل رکود دو سال گذشته این بازار موجب بلوکه شدن حجم عظیمی از نقدینگی این نهاد ها گردیده است.پنجمین نکته این است که درگذشته بانک ها اکثرا با افزایش وام مسکن مخالف بودند اما الآن به شدت موافق بوده و پیگیر هستن. حالا با کنار هم چیدن این نکات و باتوجه به روند فعلی بازار به سادگی میتوان اینگونه برداشت نمود که پولی که قرار است از بانک ها خارج شود به احتمال زیاد هدفش ورود به بازار سرمایه نخواهد بود و بازار ملک و مسکن را بیشتر میپسندد زیرا سرمایه و سرمایه گذار همواره به دنبال مقصدی پرسود و مطمئن میباشد که از جانب حاکمیت نیز حمایت گردد و بانظر به حمایت های همه جانبه و گفته های مدیران و مسئولین از بازار مسکن و عدم توجه به بازارسرمایه و بی اعتمادی و جو منفی حاکم بر بازار سرمایه میتوان ورود نقدینگی به این بازار را انتظار داشت. اما این روند مهاجرت سرمایه از بانک ها به بازار ملک برروی بازار سرمایه بی تاثیر نخواهد بود و تاثیراتی چشمگیر احتمالا خواهد داشت . از جمله تاثیرات آن می توان به رونق دوباره صنعت سیمان،تولید مقاطع فلزی،صنعت ساختمانی و دیگر صنایع وابسته اشاره نمود که خود بر بازارسرمایه تاثیر مثبتی خواهند گذارد.از جهت دیگر با رونق گرفتن بازار ملک بخش عمده ای از سرمایه نهادهای بزرگ که در این بازار بلوکه گردیده آزاد خواهد شد و نظر به چشم انداز آتی طلا و ارز و مذاکرات هسته ای و همچنین بانک ها که آینده ای جذاب ندارد به احتمال زیاد این نقدینگی به بازار سرمایه ورود خواهد نمود و بازار مسکن نیز با نرخ تورم خود را هماهنگ خواهد نمود و دیگر آن رشدهای هیجانی را تجربه نخواهد کرد. با این احتمالات میتوان شروع فصل پاییز را احتمالا شروع روند ورود نقدینگی به بازارسرمایه دانست انشالله.
هومن
22 اردیبهشت 1394
ساعت:13:30
به نظر من مشكل در مديريت جديد بازار سرمايه است كه بازار را به شكل نامتوازن مديريت مي كند.براي نمونه از ابتداي امسال تا الان ظرف 1/5 ماه پنج شركت عرضه اوليه شدند و يكي هم قرار بود چهارشنبه عرضه اوليه شود كه خوشبختانه تا آخر خرداد به تعويق افتاد.حالا با اين تصميم عدم عرضه اوليه سهام،فكر ميكنم تاثير مثبت مذاكرات و كاهش نرخ سود بانكي رو خواهيم ديد.
سیروس
22 اردیبهشت 1394
ساعت:10:56
با سلام بنظر من دلایل می تواندبه شرح زیر باشد:1- بازار سرمایه به این دولت هیچ اعتمادی ندارد2- کاهش 2 درصد از 22 درصد بطور کامل قابل اغماض است تازه اگر این اتفاق بیافتد که بعید می دونم کاهش سودی اتفاق بیافتد و اگر بیافتد برای سپرده های آتی است 3-دولت عمدا" تمام بازارها را به رکود برده و طبق برنامه ازقبل طراح ی شده در حال حرکت است.به کجا؟ خواندن دستش آسان نیست .برای مثال تا تفاهم اولیه انجام شد و بورس صعودی شد بالافاصله با عرضه اولیه آب سردی بر پیکر آن ریخت .اگر این رویه ادامه دار باشد کشور بزودی با هجمه ایی از در خواست های تمامی صنوف وصنایع مواجهه خواهد شد که اصلا" اتفاق خوبی نیست.4-بازار بورس بازار پر ریسکی شده که حتی در آوردن سود به اندازه به قولی 20 درصد سود بانکی هم سخت شده حالا چرا باید کسی پول و سرمایه اش را وارد بازار سرمایه کند
شروین
17 اردیبهشت 1394
ساعت:16:6
سیاستهای این دولت از همان ابتدای فعالیت به صورت تخدیری بود و این حکایت تا زمانی که بحرانهای سیاسی کشور پایان نیابد همچنان ادامه خواهد داشت.
کیانفر
16 اردیبهشت 1394
ساعت:21:15
با سلام، خبری مثل دستور کاهش نرخ سود بانکی میتواند دارای دو تأثیر باشد یکی اثر روانی کوتاه مدت و دیگری اثر واقعی ناشی از جابجایی نقدینگی در بین بازارها - برای بررسی اثر واقعی که باید مهلت قائل شد و زود است لیکن برای اثر روانی نظرم اینست که دست برقضا بازارهای ما بسیار بیشتر و تندتر از بازارهای دیگر اسیر مسایل روانی هستند منتهی اولاً اینقدر در یکی دوسال اخیر از جوسازیهای کاذب و بازی دادنها آسیب دیدند که کمی محتاط تر شده اند ثانیاً تعیین تکلیف بحث هسته ای بسیار مهمتر از هر خبر دیگری است که مسیر همه چیز را تعیین میکند و تمام بازارها هم منتظر هستند.
حسن
16 اردیبهشت 1394
ساعت:12:52
با عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر، در حال حاضر بحث مذاکرات هسته ای و سیاستهای اقتصادی دولت از وزن بسیار بالایی در رکود بازارها و بخش عمده ای از فعالیتهای اقتصادی و صنعتی کشور برخوردار می باشد . سرمایه گذاری نیازمند ثبات بوده و سرمایه بیش از آنکه هوشمند باشد، ترسو است. بنابراین طی شرایط رکودی جاری و عدم وجود چشم انداز مشخص، تغییرات اندک در سود سپرده ها توان تغییر بازارها را از مسکن گرفته تا ارز و طلا و بورس و بانک را ندارد. اما در میان مدت و بلند مدت و با تعیین تکلیف پارامترهای مجهول، اثر واقعی این تغییرات نمایان خواهد شد.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست