بیست و چهارمین نامه دکتر مانی به سرمایه گذاران محترم سبد مشترک دکتر مانی
کد مطلب: 2671 |
تاریخ انتشار: 
شنبه 4 مهر 1394
ساعت:10:22
|
تعداد بازدید: 3644

 

بیشتر همراهان تیم دکترمانی از سال 92 با بورس آشنا شدند و بعد از چند ماه روند تند صعودی،خشنود وراضی از اینکه پدیده ای تا این اندازه جذاب و پول ساز را یافته اند خوشحال بودند که از پاییز آن سال تا لحظه نگارش این نامه ، به جز دو ماه قبل از مذاکرات مختلف، لحظه ای روی خوش از این بازار پیچیده ندیده اند.

همزمانی خالی شدن حباب سال 92، افت قیمت جهانی نفت و سایر فلزات و رکود فراگیرداخلی ، سه عاملی بود که در کنار نبود نقدینگی تازه نفس در بازار باعث طولانی ترین دوره رکود در بورس شدند و البته همچنان قابل مشاهده است. بازار سختی بوده که برای فعالان و قدیمی ترهای بورس هم آزاردهنده و سخت شده است. بسیاری از 30 تا 50 درصد سرمایه خود در سال 92 را از دست داده اند.

تلاش ما هر چند منجر به سودآوری خاصی نشده اما لااقل توانستیم اصل پولمان و حتی بخشی از سودآن سال را حفاظت کنیم که در نامه های مختلف این روند قابل مطالعه و بررسی است.

علاوه بر این برای شما این نکته اثبات شد که این بازار جایی برای بازی کردن نیست.زمانی که در روند مثبت موجی از افراد تازه وارد اقدام به خرید هر سهمی بر اساس نظر دوستشان می کنند و من با پیشنهاداتی که شاید به اندازه بازار سود نمی داد اما ریسک متعادلی داشت،این روزهای بازار را می دیدم. بگذریم.

در ماه گذشته هم بازدهی سبد دکتر مانی هم جهت با بازار منفی بود به اندازه 3.5 درصد.ریزش هفته های اخیر و بعد از توافق کنگره با برجام،نشان داد بازار در سیکل روانی منفی افتاده و بدون توجه به اتفاقات واقعی تصمیم می گیرد.هر چند چشم انداز اقتصاد جهانی هنوز منفی است اما به نظرم این رویه فعلی بورس منطقی نیست و باید طور دیگری به آن نگریست.مطلب صریح دکتر عبده در جهت اینکه بورس اشتباه می کند که این روند منفی را دارد به نظر قابل تامل است. من هم مدتی است بر این عقیده ام هر چند ممکن است همچون روند صعودی که چند ماهی بر خلاف انتظار من ادامه می یافت، این روند نیز ادامه داشته باشد.

حال با امید به اینکه چشم انداز کاهش سود سپرده های بانکی و حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس تاثیر گذار باشد، به استقبال نیمه دوم سال می رویم . یادمان باشد آقای بازار همان کسی است که در سال 92 قیمتهایی به مراتب بالاتر را پیشنهاد می داد و همه می پذیرفتند.اما حالا این موجود دم دمی مزاج حالش خوب نیست.سابقه نشان داده همیشه حال بازار بد نمی ماند و باز هم می تواند همه را شگفت زده کند.....

شهریار هاشمی طباطبایی

شاد،موفق و سلامت باشید

شهریور ماه 1394

 

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست