در تلویزیون «بلومبرگ» تحلیل شد:تضعیف دلار به سود بازارهای نوظهور خواهد بود
کد مطلب: 2689 |
تاریخ انتشار: 
سه شنبه 21 مهر 1394
ساعت:10:55
|
تعداد بازدید: 2950

 

در تلویزیون «بلومبرگ» تحلیل شد:تضعیف دلار به سود بازارهای نوظهور خواهد بود

ری آتریل، رئیس استراتژی ارزی «بانک ملی استرالیا» در گفتگویی با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» به بررسی دورنمای بازارهای جهانی در پی افزایش تردیدها در مورد افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو در سال جاری میلادی پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ طی هفته گذشته، چندین رئیس منطقه‌ای فدرال‌رزرو و استنلی فیشر، نایب رئیس بانک مرکزی آمریکا اظهار کرده‌اند که احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری وجود دارد. ری آتریل در این خصوص به تلویزیون بلومبرگ گفت: من نسبت به این مسئله تردید دارم. البته یک پیش‌بینی وجود دارد که نرخ بهره، یک‌چهارم واحد در ماه دسامبر افزایش یابد اما احتمال آن بسیار ضعیف است و این نکته را باید در نظر گرفت که از اظهارات رؤسای فدرال رزرو از روز جمعه تا کنون، می‌توان اینطور برداشت کرد که افزایش نرخ بهره امسال تنها یک پیش‌بینی است و نه یک تعهد از جانب فدرال رزرو.
آتریل افزود:‌ به نظر من بازار نرخ بهره درباره سال جاری تردید خود را ابراز کرده و در بازار ارز خارجی هم به خاطر پیش‌بینی افزایش نرخ، دلار پرقدرت شده است. من فکر می‌کنم بازار ارز خارجی اشتباه کرده، اما بازار نرخ بهره محق بوده است.
او تأکید کرد که تردید درباره افزایش نرخ بهره در سال جاری افزایش یافته و به همین‌ دلیل شاهد ضعیف‌تر شدن ارزش برابری دلار در میان نشانه‌هایی دال بر کند شدن رشد بخش کارخانجات آمریکا و همچنین وضع کنونی اقتصاد جهان بوده‌ایم.
آتریل ادامه داد: در شرایط کنونی دیدن به منزله باور کردن است؛ اما فعلاً خرید مقدماتی دلار را به آن صورت نمی‌بینیم که نشان‌دهنده افزایش نرخ بهره در سال 2015 باشد
مجری «بلومبرگ» از آتریل پرسید که کاهش ارزش برابری دلار چه معنایی برای پول بازارهای نوظهور دارد؟
رئیس بخش استراتژی «بانک ملی استرالیا»، پاسخ داد: حرکات بسیار شگفت‌انگیزی دیده‌ایم. برای مثال ارزش برابر روپیه اندونزی در چهار هفته گذشته 9 درصد افزایش یافته است. نرخ برابری دلار-رینگت به بهترین سطح در دوره آگوست-سپتامبر رسیده است. این حرکات به نظر من ناشی از تردید افزایش نرخ بهره و البته ضعیف شدن دلار بوده است.
آتریل ضمن تأکید بر ایجاد ثبات در چین گفت: چین تلاش زیادی کرده و ثابت کرده که حاضر است سیاست‌های پولی باثباتی اجرا کند و به نظر می‌رسد این وضع تا پایان سال و اقلاً تا زمانی‌که درباره عضویت یوآن در صندوق SDR (حق برداشت مخصوص) به نتیجه برسیم، ادامه داشته باشد.
او اضافه کرد: بر اساس این مشاهدات، می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که برخی از بهبودها در پول بازارهای نوظهور، ادامه خواهد یافت و باید صبر کنیم و ببینیم آیا چین حاضر خواهد شد که در سال 2016 ارزش پولش را بیشتر کاهش دهد، که در آن صورت، احتمالاً دوباره پول‌ سایر اقتصادهای نوظهور تضعیف خواهند شد.
به گفته آتریل نمی‌توان اقتصاد آمریکا، چین یا سایر بازارهای نوظهور آسیایی را از هم کاملاً جدا دانست.

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست