بیست و پنجمین نامه دکتر مانی به سرمایه گذاران محترم سبد مشترک دکتر مانی
کد مطلب: 2822 |
تاریخ انتشار: 
شنبه 8 اسفند 1394
ساعت:15:29
|
تعداد بازدید: 3016

 

بیست و پنجمین نامه دکتر مانی به سرمایه گذاران محترم سبد مشترک دکتر مانی
بعد از چند ماه وقفه در نگارش نامه و با عرض پوزش از این بابت خلاصه ای از عملکرد گذشته و چشم انداز آتی خود از بازارها را به عرضتان می رسانم.
از شهریور ماه و با بررسی روند معادلات کلان سیاسی و اقتصادی، انتظار داشتم بازار بورس روند رو به بهبود خود را آغاز کند.با این رویکرد بیش از 95درصد سبد خود را با انتخاب سهام مختلف اقدام به خرید کردم.اما در کمال ناباوری در پاییز و طی دو ماه آبان و آذر شاهد ریزش جدی کل بازار و سبد سهام بود.بعد از چند سال که عموما در افت های سریع گیر نمی کردم اینبار پورتفو سهام تا بیش از 10 درصد وارد زیان شد. یکی از نتایج این رویداد این بود که تصمیم گرفتم به جای اینکه اشکال را متوجه کلیت بازار بدانم ، با مرور استراتژی های خود نکات ریز اصلاحی را بیابم.با این رویکرد مدتی از نوشتن مطالب عمومی هم دور شدم تا از فشار روانی این امر خارج بمانم.خدارو شکر همزمان با انجام ریزترین اصلاحات در مورد استراتژی خود ، بازار بورس هم رشد خود را آغاز کرد.رشدی که حالا نمی شود جلوی هیجانی بودنش را گرفت.
در این مدت و تا ماه گذشته همه زیان قبلی جبران شد و با رشد اخیر ارزش هر یونیت سبد مشترک به 134 واحد رسید.
تا اینجای رشد به دو دلیل قابل پذیرش است.یکی جبران افت بیشتر از منطق بسیار از سهم ها درپاییز و دیگری چشم انداز نزولی نرخ بهره که می تواند پی بر ای کل بازار را تا یک واحد افزایش دهد. اما برای بعد از این و در فضایی با این همه خوش بینی ، باید احتیاط کرد. اینکه مثلا بلوک شرکت سایپا فروخته شود یا سهامی که هیچ مبنای درست عملیاتی ندارند در پس شایعات مختلف بیش از 100 درصد رشد کنند ، به نظر من پایدار نخواهد بود. از این به بعد هر سهمی که به محدوده ارزندگی اش رسید بدون توجه به شایعات بازار خواهم فروخت و امیدوارم این همه هیجان در خرید روزی به هیجان در فروش تبدیل نشود که متاسفانه می شود.
از سوی دیگر بعد از حدود 3 سال روند نزولی طلا با رشد های اخیر دستخوش تغییراتی شده و می توان به شکست روند نزولی امیدوار بود.علاوه بر این افت دلار هم بیشتر از آنکه مبنای دقیق تحلیلی داشته باشد بیشتر تحت تاثیر خبرها و فضای رکودی واردات است که به نظر من پایدار نخواهد بود.با هر دو این عوامل، خرید سکه (چه به صورت واقعی و جه در بازار آتی سکه) به نظرم جذاب است.نیاز به توضیح نیست که این تحلیل شرایط فعلی است و این احتمال وجود دارد که تایید یا رد شود و مسئولیت معاملات هر کسی بر عهده خودش است.
 
شهریار هاشمی طباطبایی
شاد،موفق و سلامت باشید

بهمن ماه 1394

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست