بلند پروازی های شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
کد مطلب: 2867 |
تاریخ انتشار: 
دوشنبه 28 تیر 1395
ساعت:21:39
|
تعداد بازدید: 4322
شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با سرمایه 1250 میلیارد تومان یکی از معدود شرکت‌های سرمایه‌گذاری با برنامه و هدفمند بورس تهران است. این شرکت از سال 1392 برنامه راهبردی 7 ساله‌ای تدوین نمود که تا سال 1399 این گروه 33 هزارمیلیارد تومان دارایی داشته باشد - حدود 10 میلیارد دلار و معادل یک درصد تولید ناخالص داخلی- و 8هزار و 500 میلیارد تومان هم سود خلق کند و به سهامدران خود انتقال دهد. البته این موضوع صرفا یک هدف و برنامه است و تحقق آن نیاز به تلاش فراوان، جو و شرایط مناسب اقتصادی در کشور و  کمی هم چاشنی رانت دارد و باید در هر فاز از این برنامه، میزان پیشرفت و شانس تداوم آن را کاملا زیر نظر بگیریم. به همین جهت مناسب دیدم که یک بررسی مختصر از شرایط فعلی این شرکت داشته باشیم تا در ماه‌های آینده تحولات مربوط به زیرمجموعه‌های آن را بهتر درک کنیم و زمان‌های مناسب ورود و خروج به این سهم را تشخیص دهیم.
زیر مجموعه‌های خارج بورسی وخارزم موارد زیر است:
-          شرکت توسعه برق و انرژی سپهر
-          شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی
-          شرکت توسعه ساختمان خوارزمی
-          شرکت توسعه معادن صدر جهان
-          شرکت لابراتوارهای سینادارو
-          شرکت سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان
-          شرکت تجارت گستران خوارزمی
-          شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی
-          شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیروپارسه
در ادامه به بررسی شرکت‌هایی که وضعیت آینده آنها بسیار متفاوت از حال حاضر است و توجه کافی به ارزش گذاری آنها نشده می‌پردازیم.
شرکت توسعه ساختمان خوارزمی :
شرکت سرمایه گذاری خوارزمی مالک 55 درصد از سهام این شرکت 100 میلیارد تومانی (سرمایه) است. این شرکت سال 93 را با 23 میلیارد تومان سود به پایان رساند(گزارش سال 94 هنوز منتشر نشده است) که با احتساب پی بر ایی 6 حدود 130 میلیارد تومان ارزش دارد که با سهم 55 درصدی وخارزم چیزی حدود 70 میلیارد تومان ارزش سهم وخارزم از این شرکت ساختمانی است. که بهای تمام شده آن 54 میلیارد تومان است. پس با این روش 20 میلیارد تومان ارزش افزوده برای وخارزم دارد. اما به نظر بنده با توجه به پروژه‌های عالی که این شرکت در دست اجرا دارد اینگونه ارزش گذاری درست نیست و باید گوشه چشمی به آینده و زمانی که این پروژه ها راه اندازی می‌شوند داشته باشیم. بزرگترین آنها پروژه هما کیدز است.
مجتمع چند منظوره کودکان هما (Homa Kids Complex) با هدف ایجاد مجموعه ای تخصصی برای کودکان طراحی و وارد فاز اجرایی شده است و تا کنون 135 میلیارد تومان برای شرکت توسعه ساختمان خوارزمی هزینه داشته که تا پایان پروژه 116 میلیارد تومان دیگر نیز از طرف سهم این شرکت باید هزینه شود. این پروژه در حوزه های تجاری، اداری و فرهنگی با هدف ایجاد فضایی مطابق با استانداردهای بین المللی و اختصاصی برای کودکان برنامه ریزی و طراحی شده و در حال ساخت است. محل این پروژه در منطقه 2 تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، شهرک هما، جنب دانشگاه آزاد اسلامی واقع شده است. دسترسی های اصلی شرق به غرب این پروژه بزرگراه های همت و حکیم، و دسترسی های اصلی شمال به جنوب آن از بزرگراه های یادگار امام و اشرفی اصفهانی است. این مقدار دسترسی برای یک پژوه عظیم بسیار نکته خوبی است و اهالی تهران از هر منطقه‌ای به راحتی آن را پیدا می‌کنند.طبیعی است که هرکسی خریدار یک واحد تجاری باشد حاضر است به خاطر موقعیت مکانی خوب مبلغ بالاتری را بابت آن پرداخت کند . این پروژه دارای 20 طبقه ( ۶ طبقه زیرزمین، 14 طبقه روی زمین) و مساحت  87960 مترمربع دارای فضاهای تجاری، اداری، رستوران، فرهنگی-ورزشی، مرکز بازی کودکان، ۵ سالن سینما و یک سالن همایش ۸۰۰ نفره و ۱۰۰۰ پارکینگ است. اخیرا برای افزایش سوددهی، نقشه‌های جدیدی برای پروژه طراحی شده و مذاکراتی برای مجوز جدید، انجام شده است و مبلغ عوارض طرح جدید را هم پرداخته‌اند.در حال حاضر شریک این پروژه  با سهم 46 درصدی، خود وخارزم است.در حال حاضر پیشرفت فیزیکی آن 10 درصد است. آرشیتکت این پروژه شرکت هرم طرح شید است که سازه‌های زیبایی را در کارنامه خود دارد.
 این طرح در اولین همایش ملی مهندسی سازه ایران به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص معماری با دریافت تندیس و تقدیرنامه به کسب عنوان« سازه برتر فاخر» کشور نایل آمد. با توجه به موارد گفته شده به نظر ارزش افزوده بالایی از این پروژه نصیب وخارزم شود. تصور کنید کودکان وارد مجتمعی شوند که به طور تخصصی برای آنها ساخته شده است، در این بین چه پول‌هایی از جیب والدین به جیب وخارزم وارد می‌شود!
چند پروژه دیگر نیز در این شرکت در دست اجرا است. مجتمع تجاری-اداری سپهر خوارزمی با زیربنای 18700 متر با سهم 35% که ساخت آن در مراحل پایانی است. مجتمع تجاری-اداری الهیه با زیربنای 70179 متر با سهم 13 درصدی و ... . در سال 94 ســرعت بخشــیدن بــه پیشــرفت طرحهــای توسعه ساختمان خوارزمی، بــه ویــژه طــرح بــزرگ هماکیــدز در دســتور کار شرکت قــرار گرفته است.
شرکت توسعه معادن صدر جهان :
شرکت توسعه معادن صدر جهان در سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرده است ،در حال حاضر سرمایه این شرکت 10 میلیارد تومان است که 50 درصد آن متعلق به وخارزم است. هدف از تاسیس این شرکت سرمایه گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی و تبدیل شدن به هلدینگ معدنی گروه خوارزمی، با تمرکز بر سرمایه گذاری در فلزات گرانبها و نیز صنایع معدنی میان‌دستی و فلزات افزودنی بخش فولاد است. در حال حاضر با توجه به اینکه مدت کوتاهی از آغاز فعالیت این شرکت می‌گذرد هنور به مرحله درآمدزایی نرسیده است و فعالیت های شرکت در مرحله دریافت مجوزهای مورد نیاز و به دست درآوردن معادن کشور است. در این راستا تملک سه معدن مهم طلای کشور نهایی شده و فرآیند تملک سایر معادن در شرف تکمیل است. معدن شادان در استان خراسان جنوبی که 30 میلیون تن ذخایر کانسار طلا دارد، یکی از مواردی است که به تملک شرکت درآمده و میانگین عیار آن 8 ppm است که از نظر عیار جزو معادن خوب محسوب میشود. گواهی اکتشاف بزرگترین معدن این گروه نیز در ماه‌های آتی صادر خواهد شد و در سال جاری نتیجه چند سال تلاش مدیران شرکت شروع به شکوفا شدن خواهد کرد و سرمایه گذاری خوارزمی به طور رسمی وارد بازار طلای کشور خواهد شد. هر سال حدود 3000 تن طلای معدنی در جهان تولید می‌گردد که سهم ایران از این مقدار کمتر از 0.01% و حدود 3 تن است. طبق برنامه پنج توسعه قرار بود این میزان به 5 تن برسد که هنوز محقق نشده است. این در حالی است که ایران هم اکنون با 320 تن ذخایر قطعی طلا جزء 30 کشور اول در این عرصه محسوب می شود و این نشان از پتانسل بالای این صنعت دارد و هنوز دوره شکوفایی آن فرا نرسیده است. به تازگی و طی چند سال اخیر توجه ها به سمت طلا جلب شده و صحبت از اکتشاف معادن جدید به میان آمده است. به نظر اینجانب با سرمایه سنگین و انگیزه بالایی که وخارزم دارد ممکن است شکوفایی صنعت طلای ایران با همین شرکت معادن صدر جهان آغاز شود. چرا همه سرمایه گذاری ها در فولاد و مس و سنگ آهن خلاصه می‌شود در صورتی که کشور ما ذخایرعظیم طلا دارد؟ آیا این صنعت در ایران، بازار بکرتر و دست نخورده تری ندارد ؟ چرا چیزی تولید کنیم که نیاز به بازاریابی بیشتری داشته باشد در صورتی که طلا همان پول نقد است و هرجایی خریدار دارد ؟ چرا به سمت فلز دو سر برد نرویم؟ زمانی که اقتصاد گرفتار بحران و عدم قطعیت است، سرمایه گذاری در طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن افزایش می‌یابد وزمانی که اقتصاد در دوره رونق خود قرار دارد ،افزایش سرانه منجر به افزایش تقاضای مصرفی طلا می‌شود. این استدلالی است که سرمایه گذاری در معادن طلا را حرکتی عاقلانه تر از سرمایه گذاری در فلزات اساسی می‌داند. شاید این سوالاتی بوده که مدیران وخارزم چند سال قبل از خودشان پرسیده‌اند و تصمیم به ایجاد هلدینگ فلزات گرانبها گرفته‌اند. در حال حاضر شرکت فعالیت‌های اصلی را آغاز نکرده و در صورت‌های مالی فقط یک سری هزینه و زیان انباشته مشاهده می‌شود اما همزمان با گسترش دامنه فعالیت شرکت، افزایش سرمایه به میزان مورد نیاز توسط وخارزم پشتیبان سودسازی و به ثمر نشستن تلاش ها خواهد بود. همانطور که در حال حاضر برای انجام فعالیت ها 42 میلیارد تومان به طور علی الحساب افزایش سرمایه از شرکت مادر وام بی بهره دریافت کرده است و در مرحله بعد قصد رساندن سرمایه به 100 میلیارد تومان را دارند.
شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیروپارسه :
این شرکت نیز جزو تازه تاسیس‌ها است. سال 1390 ثبت شده و سرمایه فعلی آن 43 میلیارد تومان و 100درصد آن متعلق به وخارزم است.این شرکت به منظور تقویت و توسعه نیروگاههای مقیاس کوچک و براساس سیاست‌های کلان دولت جهت مرتفع نمودن کمبود مولدهای گازسور دور پایین و خلا در بازار موتورهای گازسوز با توان بالای 3 مگاوات وارد مذاکره و همکاری بلند مدت با شرکت صنایع سنگین هیوندای کره جنوبی (HHI) شد و پیرو آن  کلیه زنجیره خدمات تخصصی، مشاوره ، طراحی مهندسی ، تامین تجهیزات ، نصب و اجرا ، راه اندازی ، بهره برداری و خدمات پس از فروش موتور ژنراتورهای گازسوز هیوندای را در دستور کار خود قرار داد. هم اکنون شرکت نیروپارسه به عنوان نماینده فروش و خدمات پس از فروش ماشین آلات سنگین هیوندای در ایران فعالیت می‌کند. اما سوالی که مطرح میشود این است که با این همه توسعه نیروگاه‌های بزرگ در کشور چه نیازی به ساخت نیروگاه‌های با مقیاس کوچک است ؟ نیرو پارسه در اصل چه خدماتی ارائه می‌دهد که امید به رشد سودآوری آن داشته باشیم ؟
زمینه اصلی این نیروگاه‌ها بحث تولید پراکنده است. تولید پراکنده یا DG  که اختصار Distributed Generation است به مواردی اطلاق میشود که برق در همان محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف تولید میگردد . تولید پراکنده، نیروگاه‌های مقیاس کوچکی هستند که ظرفیت حداکثری تولید آنها 25 مگاوات میباشد . تولید پراکنده به آن دلیل به وجود آمد که در برخی از نقاط افت جریان و ولتاژ مشاهده می شد . این طرح جهت پرکردن این نقایص مطرح شد. تولید پراکنده به دو دسته تولید همزمان برق و حرارت ( CHP ) که اختصار Combined Heat Power  و نیز برق ، سرما و حرارت (CCHP  ) که اختصار Combined Cold &Heat Power می باشد . منظور از تولید همزمان ، تولید برق در کنار شکل های دیگر انرژی و استفاده از همه موارد به طور همزمان است . مولد تولید همزمان مولدی است که اتلاف حرارت آن مستقیما مورد استفاده قرار گرفته یا برای تولید آب گرم ، بخار یا کاربردهای دیگر بازیافت می شود. از مزایای مهم تولید همزمان این است که بازده الکتریکی موثر آن بیش از 5/1 برابر بازده نیروگاه‌های حرارتی است .
بررسی هزینه سرمایه گذاری و نصب تولیدات پراکنده در حال حاضر و چشم انداز آن طی چند سال آتی و همچنین تعداد شرکت های سازنده و یا درگیر با تجهیزات مرتبط ، حاکی از توسعه کمی و کیفی این تولیدات در آینده می باشد. این روش حجم تلفات انرژی در برق منتقل شده را کم می‌کند زیرا برق، بسیار نزدیک جایی که در آن مصرف می‌شود، یا حتی در همان ساختمان، تولید می‌شود. این کار اندازه و تعداد خطوط قدرتی که باید ساخته شوند را کم می‌کند. از دیگر مزایای سیستم‌های تولید هم‌زمان می‌توان به افزایش راندمان کل با بازیافت حرارت سوخت از حدود %40-%30 به 90%-80%، کاهش اتلاف انرژی الکتریکی در خطوط انتقال، کاهش وابستگی به شبکه و افزایش اطمینان در تأمین انرژی و امکان فروش برق مازاد به شبکه، اشاره نمود.
بــا وجــود بــازار بالقــوه‌ی مناســب بــرای نیروگاههــای مقیــاس کوچــک و همــکاری شــرکت نیروپارســه بــا بخــش صنایــع ســنگین گــروه هیونــدای کــره جنوبــی، رکود حاکــم بــر شــرکتهای تولیــدی مانــع از دســتیابی شــرکت بــه ســود مناســب گردیــد، کــه البتــه بــا عقــد قراردادهــای مهــم بــا متقاضیــان برجســته‌ای ماننــد شــرکتهای بــزرگ فــولادی و اصـلـاح ســاختار، نتایــج بهتــری را در آینده رقم خواهد زد. به طور مثال در سال 1393 این شرکت طی مناقصه‌ای برنده نهائی پروژه 29 مگاواتی تولید همزمان برق ، برودت و حرارت  پروژه فولاد ناحیه صبا (فولاد مبارکه اصفهان) با استفاده از 7 دستگاه موتور ژنراتور 4.2 مگاواتی هیوندای شده است که در حال حاضر این پروژه در مرحله اجرا ، نصب و راه اندازی می باشد. در حال حاضر هم شرکت نوپا و کم تجربه است و هم شرایط اقتصادی اجازه سود آوری مناسب را نمی‌دهد. به نظر اینجانب با خروج از رکود اقتصادی و توسعه بخش صنعت در کشور شرایط برای جان گرفتن این شرکت نیز مهیا خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که به نوعی این یک شرکت پیمانکاری است و ریسک بالاتری نسبت به دیگر صنایع دارد. در حال حاضر شرکت 20 میلیارد تومان زیان انباشته دارد و تا گسترش بازار و پوشش این زیان راه زیادی در پیش است. اما اگر بازار محصولات اجازه دهد، با سهامدار بزرگی همچون وخارزم شرکت نهایت استفاده را از بازار خواهد کرد.
در مورد شرکت‌های سرمایه گذاری معمولا محاسبه NAV راهگشای تصمیم گیری برای خرید و فروش است اما در مورد وخارزم بهتر است که گوشه چشمی به برنامه‌های آتی و فعالیت‌های فعلی شرکت داشته باشیم. چون به هر حال جزو معدود شرکت‌هایی است که طبق یک پلن شفاف و مشخص به سمت برنامه راهبردی خود در حال حرکت است و هدف گذاری هرچند بلندپروازانه آن در جهت منافع بلند مدت سهامداران می‌باشد. اما بدون در نظر گرفتن فاکتورهای کیفی زیرمجموعه‌ها، خالص ارزش هر سهم وخارزم (NAV) عددی بین 170 تا 180 تومان قابل محاسبه است که با احتساب 70 درصد آن، ارزش ذاتی هر سهم در شرایط فعلی 121 تومان است. همانطور که می‌دانید حدود 35 درصد از ارزش بازار زیر مجموعه‌های بورسی وخارزم را دو سهم بانک صادرات و پاسارگاد و همچنین حدود 19 درصد را سینا دارو تشکیل می‌دهد. پس در بررسی حرکت بازار باید این سه سهم را زیر نظر گرفت چون با رشد این سه سهم،NAV وخارزم هم رشد قابل توجهی خواهد کرد.
سعید میرزاپور
28 تیر 1395
دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست