ریسک و بازده مناسب در سرمایه گذاری سبحان
کد مطلب: 2874 |
تاریخ انتشار: 
شنبه 16 مرداد 1395
ساعت:11:35
|
تعداد بازدید: 2656
سرمایه گذاری سبحان با نماد وسبحان شرکتی 130 میلیارد تومانی است. سهامدار عمده آن با سهم 90 درصدی سازمان اقتصادی کوثر متعلق به بنیاد شهید است و مقدار کمی هم متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری عمران سبحان که جزو همین گروه است. در بهمن ماه 1394 وارد فرابورس شد و سال مالی آن منتهی به 30 دی ماه است.آخر اردیبهشت امسال هم مجمع سال مالی قبل را برگزار و به ازای هر سهم 30 تومان سود نقدی تقسیم کرد.
 
وضعیت پرتفوی سرمایه گذاری سبحان:
بر اساس آخرین گزارش منتشر شده، بخش زیادی از بهای تمام شده پرتفوی شرکت را سرمایه گذاری‌های خارج از بورس تشکیل می‌دهند(43%) که درون این بخش نیز املاک و مستغلات وزن بیشتری نسبت به دارایی‌های دیگر دارند. 57% از بهای تمام شده دارایی‌ها را نیز سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. در کل 23 درصد از بهای تمام شده سرمایه گذاری‌ها را صنعت پتروشیمی، 12 درصد واسطه‌گری مالی و 11 درصد را چند رشته‌ای صنعتی تشکیل داده که البته شاهد توزیع تقریبا یکسان وزن شرکت‌های بورسی در پرتفوی هستیم و حرکات یک سهم خاص تاثیر غالب بر روند وسبحان نمی‌گذارد اما برای بررسی وضعیت سهم در نهایت ارزش بازار شرکت‌های وامید، فولاد، وغدیر، پارسان، تیپیکو، وبملت و ولساپا قابل توجه است.
در مورد پرتفوی بورسی بحث خاصی وجود ندارد و شرایط کاملا واضح و شفاف است.ارزش روز این بخش 102 میلیارد تومان و بهای تمام شده آن 117 میلیارد تومان است پس فعلا حدود 14 میلیارد تومان کاهش ارزش را شاهد هستیم. اما در بخش خارج بورسی دارایی‌های ارزشمندی دیده ‌میشود که بررسی بیشتری نیاز دارد.اصلی ترین آن شرکت پتروشیمیران است، این شرکت مالک 51% از واحد پروپیلن الفین دهم(پلی پروپیلن جم) واقع در عسلویه که تولیدکننده سالیانه 300 هزار تن پلی پروپیلن در یک طیف گسترده تحت برند JAMPILEN است و عنوان بزرگترین مجنمع الفین جهان را با خود به یدک می‌کشد. وسبحان 12.5 درصد از پتروشیمیران را در اختیار دارد که سال 93 سودی حدود 13 میلیارد تومان نصیبش کرده است. با احتساب P/E 5 چیزی حدود 68 میلیاد تومان ارزش روز این بخش از شرکت است که البته همه ما میدانیم که ارزش بلوکی سهام خیلی بالاتر از ارزش سهام خرد است و شرکت می‌تواند به راحتی بالای 100 میلیارد تومان از فروش این دارایی به دست آورد اما برای احتیاط همان 68 میلیارد تومان را در نظر میگیریم پس با بهای تمام شده 10 میلیاردی این سهم، ارزش افزوده ای که از این محل نصیب شرکت می‌شود 57 میلیارد تومان است. همچنین این شرکت مالک دو صندوق سرمایه گذاری مشترک کوثر و سبحان است که از رشد دارایی‌های این صندوق‌ها 12 میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کرده است. اما بخش عمده پرتفوی غیر بورسی را املاک و زمین‌های شرکت تشکیل می‌دهند که ملک 3937 متری میدان نور، ملک 528 متری واقع در فرمانیه و زمین 20 هزار متری با کاربری تجاری مسکونی واقع در بلوار فردوس است که شرکت هنوز تصمیمی برای این زمین نگرفته و بین فروش یا شراکت برای ساخت آن دو به شک است و فعلا در حال تسویه حساب‌های مربوط به شهرداری است. جالب اینکه بهای تمام شده این زمین برای وسبحان فقط 35 میلیارد تومان است. چه این زمین را بسازد و چه بفروشد در هر دو صورت برای سهاداران سود خوبی خواهد داشت.اگر هر متر زمین را 5 میلیون تومان در نظر بگیریم ارزش روز این 20000 متر 100 میلیارد تومان است که ارزش افزوده ای 65 میلیاردی برایش دارد.
از دیگر پتانسیل های شرکت طرح اپراتور مجازی (MVNO) است که توسط کنسرسیومی متشکل از سرمایه‌گذاری سبحان ،شرکت مدیریت راهبری امین و یک اپراتور هلندی است که در حال پیشرفت است و هنوز به مرحله اجرا نرسیده . 80 میلیارد سرمایه گذاری اولیه این پروژه است که 70% آن از محل تسهیلات است و 20% درصد این پروژه متعلق به وسبحان است. مجوزهای اولیه برای اپراتورهای مجازی کشور برای 19 شرکت صادر شده و همه این 19 شرکت منتظر سوت آغاز رقابت در این زمینه هستند. در بین آنها شرکت‌های قدرتمندی مانند خدمات انفورماتیک،تجارت الکترونیک پارسیان و سامان کیش دیده می‌شود.پس رقابت در این زمینه بالا خواهد گرفت و شرکتی که استراتژی نوآورانه و بازار هدف مناسبی نداشته باشد قطعا از دور مسابقه حذف خواهد شد. با توجه به اینکه شریک وسبحان در این پروژه شرکت مدیریت راهبری امین است و حوزه تخصص این شرکت آموزش هوشمند و هوشمندسازی مدارس است نتیجه میگیریم این طرح دانش آموزان و مدارس را هدف قرار داده و در این زمینه بازاریابی خواهد کرد که به نوعی بازاری تخصصی و بزرگ خواهد بود. از طرف دیگر شریک خارجی هم نکته مثبتی است که واردات تکنولوژی و تجربه مدیریتی در این زمینه را تسهیل می‌کند.
در هر صورت در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن هر متر زمین بلوار فردوس 5 میلیون تومان و ارزش گذاری 68 میلیاردی پتروشیمیران که بدبینانه هستند، خالص دارایی‌های وسبحان به ازای هر سهم 223 تومان محاسبه می‌شود که با احتساب 70درصد آن هر سهم 156 تومان ارزش دارد که اگر بازار خوبی در پیش داشته باشیم ممکن است عددهای 170 تومان را نیز ببیند.
 
سعید میرزاپور
دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست