بیست و ششمین نامه دکتر مانی به سرمایه گذاران محترم سبد مشترک
کد مطلب: 2886 |
تاریخ انتشار: 
سه شنبه 27 مهر 1395
ساعت:21:10
|
تعداد بازدید: 3819


 

کمتر از یک ماه مانده به انتخابات جنجالی آمریکا و 8 ماه تا انتخابات در ایران. از آنجا که مسیر کلی اقتصاد از سیاست می گذرد لاجرم پیگیری مسائل سیاسی در دستور کارمان است.در مورد انتخابات آمریکا ، اگر اتفاق خاصی نیافتد کلینتون دموکرات انتخاب خواهد شد و در انتخابات ایران حال و هوای سیاست به سمت دور دوم حسن روحانی است.هر دو این اتفاق ها اگر عملی شود به نفع حفظ ثبات اقتصادی است و می تواند آرامش را در مسیر آینده اقتصاد ایران تقویت کند.

در سوی دیگر آمار رشد اقتصادی سال 95 دلگرم کننده است و آمار رشد نقدینگی نگران کننده. انتظار ما با این حجم عظیم نقدینگی، چرخش تورم رو به بالاست.آمار نقدینگی پایان مرداد ماه 1100 تریلیون تومان اعلام شد. مجموعه مواردی که به اختصار بیان کردم چشم اندازمان را به سمت رشد آرام و کند قیمت ها در بازارهای مختلف سوق می دهد.بورس و مسکن در این دسته بندی قرار می گیرند. طلا هم البته با فرض تک نرخی شدن ارز تا پایان سال و رشد تدریجی بعد از آن، همپای روند صعودی قیمت جهانی طلا جذاب خواهد بود. پس بعد از حدود سه سال به علاقمندان سرمایه گذاری اصولی این نوید را می دهیم که زمستان رکود  در حال عبور است.آماده شوید.

سبد مشترک مان بعد از رشد زمستان 94 و همپای افت نسبتا شدید بازار بخشی از مسیر صعود خود را اصلاح کرد.البته میزان افت ما کمتر از شاخص کل بود و تقریبا 5 درصد از ارزش هر یونیت کاسته شد و به 127 تومان رسید. به تدریج و با وجود معاملات سفته بازانه در نمادهای کوچک که در نهایت می تواند زمینه ساز زیان عده زیادی شود، گزینه هایی پیدا می شود که با ریسک کم بتوانند برای خرید ما را متقاعد کنند. بخشی از این صنایع متاثر از آرامش احتمالی در کشورهای همسایه خواهد بود. به نظر می رسد جنگ با داعش در سوریه و عراق به ماه های پایانی رسیده و آتش بس در یمن زودتر از دوکشور مذکور در دستور کار باشد.با این شرایط می توان به صادرات مجدد برخی محصولات به کشورهای همسایه و شاید صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای ویران شده از جنگ امیدوار بود. به امید روزی که در هیچ کجای دنیا جنگی نباشد.

 شهریار هاشمی طباطبایی

شاد،موفق و سلامت باشید

مهر ماه 1395

 

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست