همه‌چیز درباره انتخابات میان دوره آمریکا
کد مطلب: 2911 |
تاریخ انتشار: 
یکشنبه 13 آبان 1397
ساعت:15:09
|
تعداد بازدید: 3025

 انتخابات کنگره آمریکا تعیین کننده نمایندگان کنگره است. کنگره شاخه‌ای از دولت فدرال است که قوانین را تعیین می‌کند و شامل مجلس نمایندگان و مجلس سنا است.

برندگان انتخابات کنگره با آراء مردمی تعیین می‌شوند و بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سیستم انتخاباتی آن از آرای الکترال استفاده نمی‌شود.

در "انتخابات میان‌ دوره‌ آمریکا" -از این لحاظ که بین دو انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، چنین خوانده می‌شود- رای دهندگان یک سوم سناتورهای آمریکا و تمامی اعضای مجلس نمایندگان را انتخاب می‌کنند.

انتخابات میان‌ دوره تعیین کننده آن است که چه حزبی –دموکرات یا جمهوری‌خواه- کنترل هر یک از دو زیرمجموعه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا را در دست خواهد داشت. حزبی که کنترل هر یک از این دو مجلس را در اختیار دارد معمولا در رای‌گیری‌های قانون‌گذاری آن مجلس پیروز می‌شود. قوانین پیشنهادی برای دریافت تایید رییس جمهور نخست باید تایید سنا و مجلس نمایندگان را به دست آورند.

مجلس نمایندگان آمریکا

اعضای مجلس نمایندگان در دوره‌های دو ساله در این مجلس حضور دارند. همه 435 عضو این مجلس در هر انتخابات میان‌ دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تعیین می‌شوند. شمار نمایندگان هر ایالت وابسته به جمعیت آن ایالت است. هر یک از نمایندگان یک ایالت، نماینده یک منطقه خاص از آن ایالت است که بر مبنای تقسیم‌بندی کنگره‌ای تعیین می‌شود. هر نماینده باید دست‌کم دارای 25 سال سن و هفت سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشد و در ایالتی زندگی کند که نمایندگی آن را بر عهده دارد.

مجلس سنای آمریکا

سناتورها دوره‌های شش ساله دارند. در هر دوره از انتخابات شامل انتخابات میان‌دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، یک سوم از آنها تعیین می‌شوند. سنا 100 سناتور دارد و هر ایالت آمریکا دارای دو سناتور است. سناتورها باید دست کم 30 سال سن و 9 سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشند و در ایالتی که نمایندگی آن را بر عهده دارند، زندگی کنند.

برای به دست آوردن اکثریت در مجلس سنا، تصاحب 51 کرسی و برای کنترل مجلس نمایندگان به دست آوردن 218 کرسی لازم است.

انتخابات ایالتی و منطقه‌ای

انتخابات ایالتی و منطقه‌ای می‌تواند در هر سالی یا هر زمانی طی سال برگزار شود. این انتخابات می‌تواند انتخاباتی سراسری در محدوده یک ایالت و برای تعیین فرماندار یا قوه مقننه ایالتی باشد. هر شهر می‌تواند شهردار خود را تعیین کند. این انتخابات همچنین می‌تواند برای تعیین قضات با مقامات محلی برگزار شود.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، در حالی که انتخابات میان دوره به طور کلی نسبت به انتخابات سراسری هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری تعداد کمتری شرکت‌کننده دارد، تحقیقی در این باره نشان می‌دهد که سال جاری میزان شرکت رای‌دهندگان در انتخابات در سراسر آمریکا افزایش یافته است.

براساس گزارش "مرکز تحقیقاتی پیو"، نیمی از افرادی که برای شرکت در رای‌گیری نام‌نویسی کرده‌اند، نسبت به سال‌های گذشته برای حضور در انتخابات سال ۲۰۱۸ مشتاق‌تر هستند و شمار شرکت‌کنندگان در رای‌گیری‌های مقدماتی در ۳۱ ایالت آمریکا افزایش یافته است.

برای مثال، شمار آرای انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها برای مجلس نمایندگان در ماه ژوئیه، نسبت به انتخابات مقدماتی میان دوره سال ۲۰۱۴، ۸۴ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، ایالت‌ها هم رقابتی کلیدی را برای تعیین فرماندار و کرسی‌های قوه‌های مقننه ایالتی در انتخابات میان دوره‌ای در سراسر آمریکا شاهد هستند.

نتایج این انتخابات برای آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین برای برنامه‌های قانونگذاری احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه اهمیت بسیاری خواهد داشت و می‌تواند تاثیری قابل توجه روی چشم‌انداز کلی سیاسی آمریکا داشته باشد.

کنترل کنگره در دست هر حزبی که قرار بگیرد، آن حزب از مزیت تصویب قوانین پیشهادی خود یا ممانعت از تصویب طرح‌های مخالف یا تایید نامزدهای رییس جمهور برای دادگاه عالی برخوردار است.

البته انتخابات ایالتی برای تعیین فرماندار نیز می‌تواند تاثیر مهمی بر انتخابات دیگر داشته باشد. برای مثال بنا به تصمیم فرماندار فلوریدا، بزهکاران این ایالت به طور دائم از شرکت در انتخابات منع شده‌اند و به دنبال این تصمیم، نزدیک به ۱.۵ میلیون تن از اهالی فلوریدا از حق رای محروم هستند.

انتخابات میان دوره ۲۰۱۸ چه تاثیری بر آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد داشت؟

در صورتی که جمهوری‌خواهان کنترل کنگره را در دست گیرند، برخی از طرح‌های ترامپ و تعهدات او بار دیگر مطرح خواهند شد. برای مثال ترامپ شدیدا متعهد شده است که "اوباماکر" را لغو کند و سناتورهای جمهوری‌خواه سال گذشته این طرح را تایید نکردند.

در عین حال اگر دموکرات‌ها اکثریت را به دست آورند، می‌توانند از برخی اقداماتی که از سوی جمهوری‌خواهان مطرح شده، ممانعت کنند.

مهم‌تری اقدام آنان در صورت در دست گرفتن کترل مجلس نمایندگان می‌تواند برگزاری جلسات استیضاح علیه دونالد ترامپ باشد؛ اقدامی که ترامپ به شدت در تلاش است تا از آن جلوگیری کند.

انتخابات کنگره آمریکا روز سه‌شنبه، ششم نوامبر برگزار می‌شود و همزمان با آن ده‌ها انتخابات برای تعیین فرماندار و شهردار منطقه‌ای و قوه‌های مقننه ایالتی نیز برگزار خواهند شد.

در حال حاضر کنترل هر دو مجلس کنگره آمریکا در دست نمایندگان جمهوری‌خواه است اما بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که در انتخابات میان دوره روز ششم نوامبر دموکرات‌ها بتوانند کنترل مجلس نمایندگان را به دست گیرند اگرچه سنا هم‌چنان در اختیار جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند.

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست اطلاعات انجمن در دسترس نیست